czwartek, 27 lutego 2014

Ramka z legionistą

Anuszka poprosiła mnie o rameczkę:
-Taką ja ty robisz z czekoladkami.
- No spoko, a na kiedy?
- Ale żeby zamiast czekoladek był legionista.
-Coo? Legionista na bitej śmietanie?
- No powiedzmy, że na chmurce...

Po tej absurdalnej dyskusji stanęło na tym, że legionista będzie siedział na ramce bez chmurki, bitej śmietany i czekolady :) Aha, ale legionista miał być taki prawdziwy, z Legionów Rzymskich a nie z Warszawy :) A wszystko dlatego, że Walentynki były, a mąż Anuszki jest rzymskim legionistą (rekonstruktorem oczywiście). I oto rameczka:

Bardzo się starałam, żeby wyglądał tak jak trzeba. Tzn. żeby wszystkie części stroju były z tego samego legionu i epoki. No a w bonusie legionista ma strój podobny do tego jaki posiada rekonstruktor - Grzesiek.
I zbliżenie na legionistę:

Z tarczą było najtrudniej. A wszystko dlatego, że legionista ma tylko kilka centymetrów a te wszystkie złote kreski wymalowane na tarczy mają znaczenie. Także skończyło się na wyklejeniu co większych :) A i tak Anuszka stwierdziła, że sorry... ale legionista ma za małą tarczę... Bo ponoć powinna być od ramienia do kostki czy jakoś tak. Czyli powinna być o połowę większa. Gdybym wiedziała to od razu, to pewnie by mi się zmieściło więcej ornamentów :) A tak, jest jak jest.

Segmentata, czyli to szare wdzianko (oryginalnie z metalu), wymagało sporo czasu i kilku prób. No, ale żołnierz ma pod nim nawet tunikę (dla zorientowanych w legionach rzymskich na moim poziomie podpowiem, ze to ta czerwona sukienka).

A dalej wielki, rzymski nos i trochę wytrzeszczone oczka (mam tylko nadzieję, że oryginalnie takich oczek wytrzeszczonych nie posiadali...). I hełm specjalny, z klapkami na policzki wiązanymi na rzemień. To dlatego wygląda, jakby pod nosem miał wąsy albo usta na supełek :)

A te brązowe paski na wysokości pasa służą ponoć do ochrony przyszłych pokoleń :) Nie wiem jak to działa, ale wygląda jak takie nabijane ćwiekami paski skórzane. Do tego oczywiście miecz (już słyszę w głowie głos Anuszki: to nie jest miecz... sama jesteś miecz, to jest gladius). No, niech będzie, że to gladius.

Do kompletu oczywiście gustowne buciki. Znane i modne ostatnio jako rzymianki. Ale swoją drogą to ciekawe... Kiedyś nosili je mężczyźni, a teraz proszę... rzymianki to przecież damskie sandały...eh...

A najważniejsze, że wszyscy zainteresowani byli zadowoleni. I Anuszka, i Grzesiek, no i ja oczywiście :) Każdy z własnych powodów. 

5 komentarzy:

 1. Wysyp ramek się nam zrobił:). Bardzo wymagająca robótka Ci się trafiła. A sama rameczka bardzo fajnie wyszła, a pan legionista:) wygląda bardzo realnie;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Legionista jak żywy, miałaś nie lada wyzwanie. Ramka wygląda świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale combowa rameczka! A legionista świetny. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. legionista fajny ;) Ramka idealna dla fana filmów typu 300 ;D

  OdpowiedzUsuń